ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК "КЛЕБАН-БИК"
Рішенням Донецької обласної ради від 29 лютого 2000 року на площі в тисяча вісімсот сімдесят чотири гектари Костянтинівського району був створений регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик”, що включив не тільки геологічні природні комплекси, а й водні простори водосховища.
З плином часу парк, набуваючи все більшого історико-наукового значення в ході його вивчення, розширив свої кордони до двох тисяч дев‘ятсот гектарів природно-заповідних територій в дев‘яти функціональних зонах Артемівського та Костянтинівського районів Донецької області.
У 2010 році регіональний ландшафтний парк облаштувався масштабною мережею рекреаційних екологічних маршрутів з розгорнутою інфраструктурою, покликаних забезпечити доступ до унікальних природних пам‘ятників і, разом з тим, не допустити їх навмисне чи випадкове пошкодження за допомогою організації їх охорони.
Головне відділення ландшафтного парку являє собою природний комплекс, що розтягнувся вздовж берегів водосховища Клебан-Бик, в який крім туристичних стежок з шістьма оглядовими майданчиками на гребені пагорба, прикрашених кам‘яними скульптурами, дерев‘яними місточками і кованими лавами, входять території туристичних стоянок та кемпінгів на обох берегах водної артерії.
Для любителів спортивної та аматорської риболовлі в Клебан-Бикському парку відведена спеціальна зона на північному березі водосховища, а далі розташовується гідропарк, призначений для проведення культурного відпочинку біля водної гладі.
Для геологічного комплексу Клебан-Бикського ерозійного оголення площею шістдесят гектарів корінних гірських порід характерні суцільні гряди, що відкривають доступ до жовто-сірих піщаних пластів з гравелітовими прошарками, вік яких коливається в районі трьохсот мільйонів років. Ці пласти приховують багату колекцію скам‘янілостей морських мешканців (молюсків, коралів, водоростей) теплого моря, яке колись покривало ці пагорби, і стовбурів дерев араукарії, що зберегли рослинну структуру, але волею природи звернених у камінь. Іноді ці кам‘яні хранителі історії діаметром до метра сягають довжини у два метри.
Флора ландшафтного парку багата унікальними рослинами, занесеними до Червоної книги України: ковила Лессінга, тюльпан змеелистий, рябчик російський. І лише починає танути сніг, а вже лілово-рожевими крапками то там, то тут серед насту торішньої трави розквітає брандушка – перший вісник весни.
Серед хвиль цілинного і типчаково-ковилового степу заповідника ні-ні, та й промайне невеликий байрачний лісок з кизильником і шипшиною на узліссі.
Фауна природного парку “Клебан-Бик” різноманітна і унікальна в своєму поєднанні. Лише пернатих її мешканців налічується більше ста сорока видів, з яких дві третини гніздяться на його просторах (лебідь-шипун і крижень, сіра чапля та вухата сова, лунь і шуліка…).
Густі зарості байрачних лісів приховують від необережного ока полохливе сімейство рудих косуль, а з настанням вечора зі своїх сховищ в пошуках їжі виходять невеликі стада диких кабанів. Ось стежку перетнули чиїсь сліди – може заячі, може єнотовидного собаки, лисячі або борсучі – не розібрати на сухій землі. А ще тут мирно співіснують їжаки і бурозубки, миші і хом‘яки.