понедельник, 11 мая 2020 г.

Народні ремесла

ТКАЦТВО
Дивосвіт рідної культури: Історія одного слова
  Людина живе в оточенні краси і різнобарвності, витонченості форм природи, уміє бачити красу в навколишньому світі і сама творить предмети краси. Мистецтво творити, оздоблювати ужиткові вироби з’явилось і удосконалювалось з часу появи людства на землі. Уміння прикрашати своє оточення розвивалось у взаємозв’язку з потребами людини: створити житло своє естетичнішим, оздобити посуд, одяг, різні побутові речі. Це мистецтво поступово набувало своїх регіональних особливостей, входило в національну культуру, звичаї народу.

 Історія виникнення ткацтва
Вишивка Полісся - Берви
  Ткацтво – це одне з найдавніших ремесел. Воно виникло ще в період первіснообщинного ладу і представляє собою тканини, з яких люди шили одяг. Згодом виникла потреба і утеплити своє житло. В цей період виникли килими. Перші килими на території нашої країни з'явилися в 998 році.Килими виконували різноманітні функції: їх продавали,платили данину,обмінювали на інші товари, застосовували в ритуалах .
  Матеріали та обладнання
EMI jumps 6c as wool market defies coronavirus fears | Farm Online ...
Лен - что это за ткань? - Виды тканей
Ткань из конопляного волокна - производство и свойства
  Основними матеріалами для виготовлення килимів були вовна, льон і коноплі. Залежно від регіону змінювалися техніки виготовлення килимів, візерунки та орнаменти. Всі українські килими були двосторонніми. За малюнком можна було точно сказати, в якому регіоні він був виготовлений, адже  в Правобережній Україні переважав малюнок з геометричних фігур, а в Лівобережній - орнамент з квітів. Килими активно вживали в побуті: прикрашали ослони, столи, скрині, підлоги, постіль, сани, завішували стіни. 
  Килими виготовляли на верстатах двох типів – вертикальних і горизонтальних.
На вертикальних верстатах, які на центральній Україні мають назву кросна, виготовляли гладкі двосторонні і ворсові килими. Узор тканин вручну, шляхом переплітання, обвивання основи кольоровою ниткою, без застосування будь-якого допоміжного приладу – гнички чи човника. Узор орнаменту виконувався на всю ширину основи, а ткався орнамент рапортами, між якими потім вплітався фон. Така техніка дає можливість відтворювати на килимі рослини та квіти з їх закругленими майже природними формами.
Ткацький верстат — Вікіпедія
Кросна для ткання: 1 000 грн. - Обладнання Дубове на Olx
  Ткацтво і сьогодення
  На початку ХХ століття ткацтвом займалися в кожному українському селі, так як продукція
користувалася попитом. Технічний прогрес вніс свої корективи у виробництво тканин. З'явилися цехи з сучасним обладнанням, і праця сільських майстрів поступово стала втрачати свого споживача.
 Сьогодні ручне ткацтво розвивається, в основному, як вид народного мистецтва. В Україні були організовані спеціальні центри та виробничі об'єднання. 
Киян запрошують на Осінній ярмарок народного мистецтва в Пирогові ...