среда, 20 мая 2020 г.

День вишиванки

НАША ВИШИВАНКА
День вишиванки 2018 в Україні: значення вишиванки
  У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка - своєрідний унікальний код українського етносу з зашифрованими оберегами, символами та знаками. День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня. У 2020 році День вишиванки припадає на 21 травня.

Як з'явився День вишиванки

  День вишиванки виник у Чернівцях в 2006 році. Його ініціатор - письменник, журналіст Леся Воронюк, яка будучи студенткою Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запропонувала ідею акції. Її підтримали інші студенти і викладачі й одяглися відповідно.
  У перший рік учасників флешмобу було небагато, але з кожним роком День вишиванки набуває все більшої популярності, і в цей день надягають український традиційний одяг все більше людей не тільки в нашій країні, а й на планеті.

День вишиванки: історія та цікаві факти про свято
Що таке вишиванка?
  Кожен українець, мабуть, знає, що таке вишиванка, адже це не просто одяг, а частина душі. Історія національно вбрання українців сягає глибокої давнини. Наші працьовиті пращури завжди вміли створити справжню красу з полотна і ниток.
  Достеменно невідомо, коли ж вишиванка почала розвиватись як галузь мистецтва. Дослідники стверджують, що розвиток вишиванки відбувався протягом кількох століть. З року в ріку предки збагачували ремесло новими орнаментами та техніками.
  Майстрині навчились виготовляти нитки унікальних відтінків для того, щоб на полотні вигравали нові кольори.
  В давнину вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров'я. Матері вишивали своїм дітям одяг з особливою теплотою та любов'ю. Існують свідчення, що у деяких регіонах країни процес вишивання мав вигляд особливої церемонії. Жінки в процесі молились і вірили, що ці молитви зроблять вишиванку сильнішою та зарядженою тільки позитивними емоціями.

Світ вишиванок - Home | Facebook

Обережна вишивка для дітей

  Здавна на одязі наших предків зображувалися орнаменти, що служили не просто малюнками. Їх функцією було залучення добрих сил і захист від зла. Завдяки таким орнаментів одяг ставав оберегом. 
  Дітей перших років життя наші предки зазвичай одягали в сорочки, перешиті з батьківського одягу. Їх безліч разів випране полотно було м'яким і не натирало ніжну шкіру малюка. Але важливішим було те, що сорочка батьків вбирала їх силу і енергію, захищаючи дитину від нещастя, вроків та лихого ока.

Вишиванки для немовлят з доставкою по Україні | Вже-Вже
  Дівчаткам одяг перекроювали з сорочки матері, хлопчикам - з батьківської одягу. Так відбувалася правильна передача інформації. Дівчинка отримувала силу материнства, а хлопчик - чоловічу силу. Обережна вишивка на такому дитячому одязі, зрозуміло, залишалася від батьківських сорочок.
У Чернігові діти завтра народжуватимуться у вишиванках

  До трирічного віку дітям шили їх перші власні сорочки. Обережні візерунки на них відрізнялися від дорослих орнаментів. Якщо на дорослих сорочках обережні символи могли вишивають різними кольорами, то вишивка на дитячих сорочках завжди була червоною. Дівочі вишиванки прикрашалися візерунками по рукавах, подолу і намисту. У цих візерунках присутні такі охоронні символи, як деревний орнамент, знаки землі, символи жіночого ремесла. Також на сорочках дівчаток вишивали символи роду і Богині-покровительки.
  На вишитих сорочках хлопчиків також зображувалися символи духів-покровителів і роду. Вважалося, що хлопчиків охороняють сонячні та вогняні символи, а також зображення тварин, знаки чоловічих ремесел та дзвіночки.
Всеукраїнська акція "Вишиванка дітям зони АТО" - 25 Квітня 2019 ...

   Після 12 років обереги на вишиванках змінювалися. На дівочих сорочках починали вишивати символи родючості, а на юнацькі сорочки наносили військові символи. Зрозуміло, що маленьким дітям такі візерунки були ні до чого, але це готувало дітей до дорослого життя. До речі, з віком обережних символів на одязі вишивали менше, оскільки власна сила хлопчика чи дівчинки росла. Крім того, вони вже більш чітко розділялися на чоловічі і жіночі. На вишиванках дітей старше 12 років символи Богів з'являлися вже не як оберіг. Їх вишивали для заступництва.

Дитяча вишиванка для хлопчика та сукня вишита для дівчинки,ДМ18/2 ...
  Зараз охоронне значення вишивки не так цінно для людей, як у старовину.          Запланувавши купити дитячу вишиванку , зазвичай звертають увагу на якість тканини і красу візерунка. Однак, знаючи, що на сорочці є охоронна символіка, кожному з батьків буде трохи спокійніше. Отже, придивляйтеся до вишитого одягу під час купування уважніше. Так ви виберете крихітці не тільки красивий наряд, а й оберіг.

Обережна вишивка для дітей.