СЕНСОРНІ ІГРИ
Сенсорне виховання - це унікальний, захоплюючий процес, в якому беруть участь не тільки живі суб'єкти, а й всі можливі об'єкти, які можуть оточувати малюка. Коли з'являється дитина на світ, то її життя починається з відчуттів. Перше, що вона бачить - це яскраве світло, далі вже йдуть звуки і дотики. Вони надалі будуть невід'ємним супутником. Дитина зможе дізнаватися і відкривати багато цікавих речей за допомогою дотиків. Наприклад, визначити ознаки і властивості предмета, його розміри і форми, дізнаватися його структуру, температуру і вагу. Також, за допомогою відчуттів, відкриється світ кольору, запаху і смаку, а також чарівна сфера звуків.
Сенсомоторний розвиток дітей починає формуватися в трирічному віці. Саме тоді, за допомогою своїх відчуттів, формується зона сприйняття. Завдяки батькам, їх словесним підказкам і цінним вказівкам, починає формуватися так званий сенсорний досвід. Дитина вчиться узагальнювати і порівнювати, проводити паралелі і робити висновки.
Після того, як дитина, придбавши вже деякий сенсорний досвід, починає ним сміливо користуватися. Провідною діяльністю в цьому віці є гра. Саме цей нехитрий процес і стає базовим для взаємин з оточуючими людьми, для досягнення подальших успіхів. Природно, що з віковими змінами, завдання сенсорного виховання будуть ускладнюватися. На зміну ігрової діяльності прийде вже трудова, винахідлива або конструктивна.
Сенсорна коробка – універсальна розвиваюча іграшка для дітей. По суті, це просто ємність з якимсь наповнювачем, головне призначення якої – дати можливість дітям чіпати, пересипати, переливати, досліджувати, вивчати, те, що знаходиться всередині. Сенсорна коробка розвиває в дітях цікавість, уяву, концентрацію.
Тематично сенсорні пісочниці можуть бути найрізноманітнішими, все обмежено лише вашою фантазією. Наприклад, наповнена землею пісочниця з вантажівками – про транспорт і будівництво, лід з білими ведмедями – Антарктида, свіжа трава і тварини – ферма, квіти і метелики з сонечками – комахи. Це іграшка універсальна, яка дає можливість дітям експериментувати.
Згодиться будь-яка ємність – картонна коробка, дерев’яна коробка, пластиковий контейнер, миска і навіть надувний басейн. Важливо, щоб діти мали вільний доступ до «пісочниці», та щоб грати було зручно не тільки поодинці, але й з друзями.
Предмети ,з якими можна грати: дрібні фігурки тварин і людей, кубики, кільця, кульки, клаптики, маленькі коробочки, камінчики, іграшкові фрукти, штучні і справжні рослини, дерев’яні букви і цифри, лопатки, ложки, граблі, мисочки, чашки, щипці, груша для води, сито, воронка.
Важливо, щоб предметів було небагато. Дитині потрібно місце для вільної гри.
Наповнювач для сенсорної коробки: рис простий або фарбований, манка,квасоля, горох, гілочки, листя, каштани, жолуді, горіхи,шишки, пісок,сіль, крохмаль, галька, блискітки тощо.
"Зроби намисто": нанизування намистин, макаронів.
Малювання фарбами на папері, камінчиках,склі. Це дозволить задіяти не лише зорові відчуття, але й тактильні. Можна розфарбувати воду і таким чином вивчати кольори, а щоб було ефектніше,додати трохи мила чи шампуню і отримати кольорову піну.